County Committee 2017-2019

The main purpose of County Committee is to foster and support the grassroots precinct organization. The Executive Committee determines the membership of the County Committee which shall include 2 party member representatives from each precinct in the county nominated and elected by the Executive Committee and any additional members the Executive Committee may nominate and elect. The following list is conditional on receiving 34 votes from members of the Executive Committee. Please email Chris Savage at chrissavage123@sbcglobal.net with your vote no later than Thursday, February 16, 2017. Thank you. PROPOSED County Committee Members – 2017-2019 (empty spots indicate vacancies)

Precinct County Committee Member #1 County Committee Member #2 County Committee Member #3 County Committee Member #4
Ann Arbor City, Ward 1, Precinct 1
Ann Arbor City, Ward 1, Precinct 2
Ann Arbor City, Ward 1, Precinct 3
Ann Arbor City, Ward 1, Precinct 4
Ann Arbor City, Ward 1, Precinct 5 Janet Cannon Bill Worzel  Sandy Levitsky  Greta Krippner
Ann Arbor City, Ward 1, Precinct 6
Ann Arbor City, Ward 1, Precinct 7
Ann Arbor City, Ward 1, Precinct 8
Ann Arbor City, Ward 1, Precinct 9
Ann Arbor City, Ward 1, Precinct 10 Mary Hall-Thiam
Ann Arbor City, Ward 2, Precinct 1
Ann Arbor City, Ward 2, Precinct 2
Ann Arbor City, Ward 2, Precinct 3
Ann Arbor City, Ward 2, Precinct 4
Ann Arbor City, Ward 2, Precinct 5
Ann Arbor City, Ward 2, Precinct 6
Ann Arbor City, Ward 2, Precinct 7
Ann Arbor City, Ward 2, Precinct 8
Ann Arbor City, Ward 2, Precinct 9
Ann Arbor City, Ward 3, Precinct 1
Ann Arbor City, Ward 3, Precinct 2
Ann Arbor City, Ward 3, Precinct 3 Stephen C. Brown Ilene Sommers Doug Scott Erica Ackerman
Ann Arbor City, Ward 3, Precinct 4 Michael Koen
Ann Arbor City, Ward 3, Precinct 5 Susan Baskett
Ann Arbor City, Ward 3, Precinct 6
Ann Arbor City, Ward 3, Precinct 7 John Erdevig Mike Victor
Ann Arbor City, Ward 3, Precinct 8 Gregg Pratt
Ann Arbor City, Ward 3, Precinct 9
Ann Arbor City, Ward 4, Precinct 1
Ann Arbor City, Ward 4, Precinct 2
Ann Arbor City, Ward 4, Precinct 3 Angela Abbatiello
Ann Arbor City, Ward 4, Precinct 4
Ann Arbor City, Ward 4, Precinct 5
Ann Arbor City, Ward 4, Precinct 6
Ann Arbor City, Ward 4, Precinct 7
Ann Arbor City, Ward 4, Precinct 8 William Lockwood
Ann Arbor City, Ward 4, Precinct 9
Ann Arbor City, Ward 4, Precinct 10 Laura Hopkins
Ann Arbor City, Ward 5, Precinct 1
Ann Arbor City, Ward 5, Precinct 2 Rae Ann Weymouth
Ann Arbor City, Ward 5, Precinct 3
Ann Arbor City, Ward 5, Precinct 4 Susan Fecteau Jane Forman
Ann Arbor City, Ward 5, Precinct 5
Ann Arbor City, Ward 5, Precinct 6
Ann Arbor City, Ward 5, Precinct 7
Ann Arbor City, Ward 5, Precinct 8
Ann Arbor City, Ward 5, Precinct 9
Ann Arbor City, Ward 5, Precinct 10 Michael Meade
Ann Arbor City, Ward 5, Precinct 11 Hunter Van Valkenburgh Daniela Wittman John Sloat
Ann Arbor Township, Precinct 1 Jeff McGrew
Ann Arbor Township, Precinct 2
Augusta Township, Precinct 1
Augusta Township, Precinct 2
Augusta Township, Precinct 3
Bridgewater Township, Precinct 1 Jennifer Fairfield
Chelsea City, Precinct 1
Chelsea City, Precinct 2
Dexter Township, Precinct 1 Cole Miller Steven Friday
Dexter Township, Precinct 2
Dexter Township, Precinct 3
Freedom Township, Precinct 1
Lima Township, Precinct 1
Lodi Township, Precinct 1
Lodi Township, Precinct 2
Lodi Township, Precinct 3
Lyndon Township, Precinct 1
Manchester Township, Precinct 1
Manchester Township, Precinct 2
Milan City, Precinct 1 Mike Angstadt
Northfield Township, Precinct 1
Northfield Township, Precinct 2
Northfield Township, Precinct 3 Lore Rogers Thomas Mikesell
Pittsfield Township, Precinct 1 Christina Lirones
Pittsfield Township, Precinct 2
Pittsfield Township, Precinct 3 Kathy Wyatt
Pittsfield Township, Precinct 4
Pittsfield Township, Precinct 5 Hedieh Briggs John Russell
Pittsfield Township, Precinct 6
Pittsfield Township, Precinct 7
Pittsfield Township, Precinct 8
Pittsfield Township, Precinct 9
Pittsfield Township, Precinct 10
Salem Township, Precinct 1
Salem Township, Precinct 2
Salem Township, Precinct 3
Saline City, Precinct 1
Saline City, Precinct 2
Saline City, Precinct 3
Saline Township Precinct 1
Scio Township, Precinct 1
Scio Township, Precinct 2 Chris Savage
Scio Township, Precinct 3 Ellen Rostker
Scio Township, Precinct 4
Scio Township, Precinct 5
Scio Township, Precinct 6 Carolyn Hejkal
Scio Township, Precinct 7 Jeremy Glick
Scio Township, Precinct 8
Scio Township, Precinct 9
Sharon Township, Precinct 1
Superior Township, Precinct 1
Superior Township, Precinct 2 Tom Brennan
Superior Township, Precinct 3
Superior Township, Precinct 4
Superior Township, Precinct 5
Sylvan Township, Precinct 1
Webster Township, Precinct 1
Webster Township, Precinct 2
Webster Township, Precinct 3
York Township, Precinct 1 Jim Smith
York Township, Precinct 2 Keith Fineberg
York Township, Precinct 3
Ypsilanti City, Ward 1, Precinct 1 Lois Richardson
Ypsilanti City, Ward 1, Precinct 2 Bryan Foley Kylie Osborne
Ypsilanti City, Ward 1, Precinct 3
Ypsilanti City Ward 2, Precinct 1 Liano Sharon
Ypsilanti City Ward 2, Precinct 2 Anne Brown Catherine Daligga
Ypsilanti City Ward 2, Precinct 3
Ypsilanti City Ward 2, Precinct 4
Ypsilanti City Ward 3, Precinct 1
Ypsilanti City Ward 3, Precinct 2
Ypsilanti City Ward 3, Precinct 3 Cheryl Farmer Daric Thorne
Ypsilanti Township, Precinct 1 Clara Davis Bruce Ward
Ypsilanti Township, Precinct 2
Ypsilanti Township, Precinct 3
Ypsilanti Township, Precinct 4
Ypsilanti Township, Precinct 5
Ypsilanti Township, Precinct 6 Tad Wysor
Ypsilanti Township, Precinct 7
Ypsilanti Township, Precinct 8
Ypsilanti Township, Precinct 9 Jane Stigel
Ypsilanti Township, Precinct 10
Ypsilanti Township, Precinct 11 Monica Ross-Williams
Ypsilanti Township, Precinct 12 Justin Hodge
Ypsilanti Township, Precinct 13
Ypsilanti Township, Precinct 14
Ypsilanti Township, Precinct 15 Kristin Howard
Ypsilanti Township, Precinct 16
Ypsilanti Township, Precinct 17
Ypsilanti Township, Precinct 18 Jeffrey Taite
Ypsilanti Township, Precinct 19 Yvonne Wardle Denise Kirchoff Joe Dukes Deborah Borden
Ypsilanti Township, Precinct 20